Faik Öztrak: Bu yaptıklarınızla, rezaletin çıtasını, Everest’in zirvesine çaktınız

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun mayıs ayı enflasyonunu yüzde 73,50 olarak açıklamasına dikkat çeken Faik Öztrak, “Sonuç: Piyasa beklentilerinin yarısı kadar “aylık” enflasyon, bağımsız araştırmacıların bulduğunun yarısından bile az yıllık enflasyon açıklattılar. Sonra da, TÜİK’e bu işleri, ‘Avrupa’ya ahenk için yaptık, şeffaflık için yaptık’ diye açıklama yaptırdılar. Sevsinler sizin şeffaflığınızı! Bu yaptıklarınızla, rezaletin çıtasını, Everest’in doruğuna çaktınız” dedi.

Öztrak’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Bugün saray medyasına mensup bir köşe muharriri, Nebati Bakan’ın da partisinin kampında: “Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, İhracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor…” diyerek, enflasyonu hükümetin hortlattığını itiraf ettiğini aktarmış.

DÜĞMENİN YANLIŞ İLİKLENDİĞİ AŞİKÂR OLDU: “Bakan hükümetin zengine çalıştığını da ikrar etmiş. Bak ben buradan söyleyeyim: enflasyonla sürdürülebilir büyüme olmaz. Bunun sonu istikrarsızlık olur. Bunu bu ülke tekraren deneyim etti. Sonu daima hüsran oldu. Daha işin başında düğmenin yanlış iliklendiği muhakkak oldu. Saray, talimatla tabela faizini indirtmeden evvel, yüzde 20’nin altında olan yıllık enflasyon, dokuz ayda neredeyse dörde katlandı, yüzde 73,5’e çıktı.

Sarayın “tercihi” sayesinde, Türkiye dünyada en yüksek üretici enflasyonuna sahip ülke oldu. Nebati Bakan bu toplantıda; “Bu yılsonunda enflasyon yüzde 48-49, Gelecek sene sonunda ise yüzde 19,9 olacak” da demiş. Hani 2023 seçimlerine giderken Enflasyon tek haneye düşecekti? Bunlar anlaşılan, hiçbir taahhütlerini yerine getirme takatine sahip değil.

G-20’NİN SEFALET ŞAMPİYONU YAPTI: Sarayın kibirlisi, enflasyon ve işsizliğin toplamından oluşan Sefalet Endeksi’nde, ülkemizi açık orta, G-20’nin sefalet şampiyonu yaptı. Sefalette, İflas bayrağını çeken Arjantin’e 20 puan, Güney Afrika’ya 45 puan Brezilya’ya 62 puan fark attık. Ülke olarak, yalnızca hayat pahalılığını değil, artık açlığı ve yokluğu konuşur olduk. Dünyada besin enflasyonu Ukrayna-Rusya Savaşı’nın akabinde; mart ayında yüzde 34’e çıktı. Takip eden iki ayda 10 puan geriledi. Bizde ise birebir periyotta, besin fiyatları, roket süratiyle üst gitti.

SARAYIN BECERİKSİZLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR: Nisan ayında, tek bir ayda 20 puan artışla yüzde 90’a fırladı. Mayıs ayında da yüzde 93’ü aştı. Sarayın kibirlisi, “Bu fiyat artışları dünyadan ve Birtakım piyasa aktörlerinin fırsatçılığından kaynaklanıyor” diyor. Mayıs ayı itibariyle; dünyada besin enflasyonu yüzde 23, Türkiye’de yüzde 93. Bugün Türkiye’de besin fiyatlarındaki her 4 liralık artışın yalnızca 1 liralık kısmı dünyadaki gelişmelerden, kalan 3 liralık kısmı ise sarayın kibrinden ve beceriksizliğinden kaynaklanıyor.

TÜRLÜ OYUNLARA BAŞVURDULAR: Kendilerinin hortlattığı enflasyon canavarını milletten saklamak için, Türlü oyunlara başvurdular. Olmadı. Son birkaç haftada rezalet ayyuka çıktı. Evvel TÜİK’in Fiyat İstatistikleri Daire Lideri değişti. Akabinde, enflasyon datalarında, data kalitesinin denetimini sağlayan ve yıllardır her ay açıklanan, “Madde Sepeti ve Ortalama Husus Fiyatı” bilgileri artık yayımlanmamaya başladı. Biz bu açıkladıkları fiyatlarla mal satan marketleri merak ederken, artık fiyatlar da yayımlanmaz oldu.

Hükümet, “TÜİK ne derse onu kabul edeceksiniz” diyor. Akabinde, TÜİK’te Tüketici Fiyatları Küme Başkanı’nın ipi çekildi. En son, TÜİK’in bölge müdürlerinin de asaleten ataması yapıldı.

Sonuç: Piyasa beklentilerinin yarısı kadar “aylık” enflasyon, bağımsız araştırmacıların bulduğunun yarısından bile az “yıllık” enflasyon açıklattılar. Sonra da, TÜİK’e bu işleri, “Avrupa’ya ahenk için yaptık, Şeffaflık için yaptık” diye açıklama yaptırdılar. Sevsinler sizin şeffaflığınızı! Bu yaptıklarınızla, rezaletin çıtasını, Everest’in doruğuna çaktınız.

BU REZALET KATİYETLE KABUL EDİLEMEZ: Ülkenin inanca en çok muhtaçlık duyduğu bir periyotta, inancı bir kez daha kendi siyasi ikbaliniz için talan ettiniz. Buradan söylüyoruz: Mayıs ayından itibaren Bu istatistiklere imza atan TÜİK yöneticileri bilhassa hazır olsun. Emeklinin, dulun, yetimin, memurların, emekçilerin maaş ve fiyatlarını palavrayla talan etmekten, yasalar önünde hesap verecekler.

Hortlattığı enflasyonla milletin sırtına çullanan saray da, memurları, datalarla alenen ve pervasızca oynamaya zorlayarak, insanların maaşlarını, aylıklarını fiyatlarını talan etmenin, “Kul hakkı yemenin” hesabını evvel sandıkta, sonra da yargıda verecek. Bu rezalet, muhakkak kabul edilemez.

Bilgilerle oynamak, Hazine’nin borçlanmasını pahalılaştırır, zorlaştırır. Bugün iç borçlarımızın üçte birini enflasyona endeksli kağıtlar oluşturuyor. Datalarla oynadıkça, hem içeriden hem de dışarıdan borç bulmak giderek zorlaşıyor. Devletin açıkladığı datalara inanç bittikçe risk algısı artıyor. Risk algısı arttıkça faizler artıyor. Borcun maliyeti gün gün yükseliyor.

ESNAF FATURALARI ÖDEYEMİYOR: Esnaf, pandemi periyodunda aldığı borcu hala ödeyemedi. Elektrik, su, gaz faturaları da ödenemiyor. Esnafımız, “Ne kadar dayanabilirim” diye gün sayıyor.

Genç çiftler artık mesken masraflarını karşılayamadığı için analarının babalarının meskenlerine taşınıyor. Millet borcunu ödeyemiyor. İcra dairelerindeki evrak sayısı, Son bir yılda, 1 milyon 468 bin artışla, 23 milyon 558 bine çıktı. Çiftçilerimizin yalnızca bankalarda takibe düşen kredileri 4 milyar lirayı buldu. Milletine gözleri kapalı, Kulağı sağır, kalbi mühürlü bu hükümet, faiz lobilerine çok şefkatli… Faiz lobileri abat olmaya devam ediyor.

Bu yılın birinci 4 ayında, bankaların verdikleri kredilerden kazandığı faiz geliri evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 60 artışla 200 milyar lirayı geçmiş. Bankaların takipteki alacaklardan elde ettiği faiz geliri ise İkiye katlanmış. Bankaların mevduat sahibine verdiği faizin birden fazla milletin hazinesinden ödeniyor. Lakin kredi faizleri hala artıyor. Tıpkı devirde bütçeden yapılan faiz harcamaları da Yüzde 54 artışla 100 milyar lirayı aşmış.

HEPSİNİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARTACAĞIZ: Faiz lobileri, bu Hükümeti sevmesin de kimleri sevsin. Vatandaşına zalim bu hükümet, yalnızca faiz lobilerinin değil, saraya yandaş müteahhitlerin de sevgilisi… “Bir kuruş vermeden yaptırdık” dedikleri, döviz garantili projeler için bu yıl birinci 4 ayda ödediğimiz para 9,5 milyar lira.

Hafta sonunda ortaya çıktı ki, İstanbul’da yeni havalimanı ihalesini kazanan beşli çeteye, “25 yıl boyunca, İstanbul’a yeni havalimanı yapılmayacak, Atatürk Havalimanı’ndan tarifeli uçuş yapılmayacak” garantisi verilmiş. Anlaşılan artık İstanbul Havalimanı’nı satmayı düşündükleri, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri, “Sizin garantiniz yetmez. Siz gidicisiniz. Atatürk Havalimanı’nı yıkmazsanız, Yeni gelen iktidar bu israfa razı olmaz” demişler.

Saray’ın giderayak Atatürk Havalimanı’na neden kıydığı, pistlerini paldır küldür neden kırdığı da ortaya çıktı. Çevrecilik, ağaç bahane… Yandaşa verilen garantiler şahane. Biz tekrar de söyleyelim, Geliyor gelmekte olan… CHP iktidarında tüm KÖİ projelerini masaya yatıracağız. Yapılan işleri, verilen paraları, verilen garantileri, hepsini gün ışığına çıkaracağız. Anlaştık, anlaştık… Anlaşamadık, bu projelerin işletme haklarını Maliyet artı makul kar üzerinden belirleyip devlete geri alacağız.

ARTIŞ ŞİRAZESİNDEN ÇIKTI: Vazifesinin sonuna gelen Saray’ın kibirlisi, Artık seçilemeyeceğini anladı. Yazgısının sonuna gelen bir otokrata yakışır biçimde, şirazesinden çıktı. Kibiri tepe yaptı. Dün, “Her kim bu kardeşinize saldırıyorsa, Aslında Türkiye’ye saldırıyor demektir. Her kim AK Parti’yi ve Cumhur İttifakı’nı kötülüyorsa, Aslında Türkiye’yi maksat alıyor demektir” dedi. Milleti “kalansız bölme” tam da budur. Yahu bu ne kibir!

TÜRKİYE BİRDEN BÜYÜKTÜR: Milletimizin huzuruna, Sarayınızdaki dev aynalarına bakıp mı çıkıyorsunuz? Buradan söyleyelim: Türkiye birden büyüktür. Bu millet de sizden çok çok büyüktür. Fakat milleti unutanların, halini görmeyenlerin, sesini duymayanların, bunu idrak etmesi mümkün değildir. Siz devlet falan değilsiniz. Milletin iradesiyle gelip giden pek çok hükümet üzere, siz de gideceksiniz. Milletin oyuyla geldiniz, milletin oyuyla gideceksiniz. Geldiğiniz üzere gideceksiniz. Şu ayaklarınız artık yere bir değsin.

HANGİ KELAMA PRESTİJ EDELİM?: AK Parti Genel Lideri, partisinin kampında, “128 milyar doları ne yaptıklarını kamuoyuyla paylaştıklarını” söylemiş. El-insaf… 128 milyar doların buharlaştırıldığı birinci ortaya çıktığında, “Para Merkez Bankası kasasında, Kaybolan bir şey yok” diyen kim? Sonra çıkıp, “Finansal dalgalanma yaratmak isteyenlere karşı kullandık” diyen kim? “Türkiye’nin 128 milyar dolar satılabilir döviz rezervi hiç olmadı” diyen saray şürekasını nereye koyalım?

Ya “Bir protokol dâhilinde, bu dövizleri 2017’den itibaren sattık” diyen Merkez Bankası Başkanı’na ne demeli? Biz bunlardan hangisinin hakikat olduğuna inanalım? Hangi kelama prestij edelim? Merak etmesinler, CHP iktidarında, 128 milyar doların, ne vakit, kimlere ve kaça satıldığını, ve bu peşkeşin sorumlularını, tek tek milletimize açıklayacağız.

OYNAMAYI BİLMEYEN YERİM DAR DER: Milletimizi birbirine düşürmek için Seyahat hareketçilerine olmadık iftiralar attı. Sonunda da “Gezi olmasaydı, ulusal gelirimiz 1,5 trilyon dolar olurdu” diyerek, Kendi beceriksizliğin faturasını Gezi’ye yıkmaya kalktı. Oynamayı bilmeyen gelin, damat, yerim dar dermiş… O denli olmasa bu türlü olurdu diye devlet yönetilmez.

Biz söyleyelim, Seyahat hareketleri değil ancak sizin kibiriniz olmasa bu ülkenin ulusal geliri 2023’te en az 2 trilyon dolar olurdu. Lakin artık yarısının bile altında. Türkiye’nin hakikat bir idareyle, rahat rahat yakalayacağı Birinci 10 iktisat ortasına girme maksadı tek kişilik rejim sayesinde hayal oldu. Bırakın birinci 10 iktisat ortasına girmeyi, Türkiye’yi birinci 20 iktisat liginden düşürdüler. Her şeyi batırdılar. Tutacak kolları kalmadı. Artık on parmaklarında on kara, her yere bulaştırmaya kalkıyorlar. Türkiye’nin ve Türk milletinin felaketi kıymetine Kendilerine ikbal devşirmeye çalışıyorlar.

Millete yaşattığı hayat pahalılığını, işsizliği, yokluğu, artık gizleyemeyen Saray, Seyahat direnişini her kederine deva etmeye çalışıyor. Oturduğu koltuğa yakışmayan işler yapıyor. Seyahatle ilgili türlü çeşitli iftiralar sıralıyor. Yetmiyor, milletimize küfrediyor. Yetmiyor, Ettiği küfre milletimizi ortak etmeye kalkıyor. Böylesi, Türk siyaset tarihinde ne görüldü ne de duyuldu.

BU TOPRAKLARIN KELAMI DEĞİL: Erdoğan’ın, Bizim burada tekrarından hicap duyacağımız kelamları, bu milletin, bu toprakların kelamları değildir. Bu millet, edep ve adap unutulmasın diye, tekkeye, türbeye; dükkâna, kahveye; “Edep ya Huu” levhaları asan millettir. Bu milletin lisanı de, gönlü de, Anadolu Erenlerinin lisanıyla yoğrulmuştur.

Mevlana, Hacıbektaş, Hacı Bayram ocaklarında, kemalata ulaşmıştır. Bu ülke; “Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekalıdır. Zira Türk milleti, Ulusal birlik ve beraberlikle zahmetleri yenmesini bilmiştir” diyen kurucu babaların elinde yükselmiştir.

Erdoğan’ın kelamları, ne bu topraklarda yoğrulmuş, ne bu memleketin ocağında pişmiştir. Erdoğan’ın kelamlarının milletimizle tek irtibatı, atalarımızın, “Kabın içinde ne varsa, dışına o sızar” kelamlarını ispatlamasına vesile olmasıdır. Milletimiz, kendini bölen, kendine küfreden, partizan bir cumhurbaşkanı değil, tarafsız, milletini kucaklayan bir cumhurbaşkanı istemekte, bunu özlemektedir. Birinci seçimde bu hasret bitecektir.

Şunu da söylemeden geçmeyeyim; Ön teker nereye, art teker oraya. Cumhurbaşkanı millete alenen küfredince, MKYK üyesi de uygunca azıtıyor, sürücüleri, adamları çocukların arbedesinin ortasına dalıyor, 15-16 yaşlarındaki gençleri dövüyorlar. Kendisi bu türlü, örgütü bu türlü, parti idaresi bu türlü. (HABER MERKEZİ)

Yorum yapın

iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, hatay escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, antakya escort, antakya escort, bursa escort, bursa escort, hatay escort, diyarbakır escort, diyarbakır escort, elazığ escort, elazığ escort, arsuz escort, arsuz escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, adana escort, adana escort, adana escort, adana escort, adana escort, malatya escort, malatya escort, eskişehir escort, eskişehir escort, manisa escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, ısparta escort, ankara escort, ankara escort, gaziantep escort, gaziantep escort, gaziantep escort, seks hikayeleri, erotik hikayeleri, erotik seks hikayeleri, sakarya escort, sakarya escort, sakarya escort,
bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
izmit escort kocaeli escort
istanbul escort beylikdüzü escort
şişliescort, şişli escort bayan, şişli bayan escort, mecidiyeköy escort,
kocaeli escort escort bayan yahya kaptan escort darıca escort gebze escort gölcük escort izmit escort kocaeli escort bayan izmit escort bayan izmit sınırsız escort izmit eve gelen escort izmit anal yapan escort izmit otele gelen escort
yalova escort
escort ankara